Francúzsko – kolíska parfémov.

Zdieľajte na sociálnych sieťach

 

Francúzsko – kolíska parfémov , ako ju poznáme dnes

Najdôležitejšia etapa európskeho voňavkárstva nastala v 16. storočí , keď prišla z Talianska do Francúzka Katerina Medicejská vydať sa za budúceho francúzskeho kráľa Juraja II Francúzskeho a zaviedla v Paríži parfémy ako módnu novinku.Najdôležitejšia etapa európskeho voňavkárstva nastala v 16. storočí , keď prišla z Talianska do Francúzka Katerina Medicejská vydať sa za budúceho francúzskeho kráľa Juraja II Francúzskeho a zaviedla v Paríži parfémy ako módnu novinku.

 

 

 

 

 

Na začiatku 16. storočia za vlády Kataríny Medicejskej námorníci Indickej spoločnosti, po ich návrate do Marseille, po dlhých cestách, priniesli nádherné malované bavlnené látky, indické, ktoré sa stali pôvodom provensálskych látok. Ale oni sa tiež vrátili s ponukou úžastných opojných vôní. Tieto vône vám ponúkame prostredníctvom parfémov z Grasse, ktoré vám prinesú kúzlo ďalekých obzorov.Na začiatku 16. storočia za vlády Kataríny Medicejskej námorníci Indickej spoločnosti, po ich návrate do Marseille, po dlhých cestách, priniesli nádherné malované bavlnené látky, indické, ktoré sa stali pôvodom provensálskych látok. Ale oni sa tiež vrátili s ponukou úžastných opojných vôní. Tieto vône vám ponúkame prostredníctvom parfémov z Grasse, ktoré vám prinesú kúzlo ďalekých obzorov.

 

 

Grasse .

Najlepším miestom, kde sa dali parfémy kúpiť, bolo mesto Grasse v Provensálsku, kde hojne kvitnú levandule a ružové kry. Práve tam nechala Katarina Medicejská postaviť prvé chemické laboratorium na výrobu parfémůov Vˇaka týmto obchodným aktivitám Grasse zbohatlo a svoj voňavkársky priemysel viedlo tak dobre, že sa onedlho stalo hlavným mestom parfémov na svete.

 

K veľkému rozmachu výroby parfémov v Europe dochádza v roku 1656, kedy vzniká cech Rukavičkárov a parfumérov. I keď sa to na prvý pohľad nezdá, tieto dve veci spolu súvisia. „Rukavice sa musia navoňať, aby sa zamaskoval pach nedokonale spracovanej kože“, tvrdia odborníci.

Ďalším revolučným krokom vo vývoji parfémov je vytvorenie kolínskej vody – Eau de Cologne, ktorá je pomenovaná po mieste svojho vzniku, teda po nemeckom meste Kolín nad Rýnom. Jeho tvorcom bol však prekvapivo však talian Giovanni Maria Farina v roke 1709. Najslávnejšia kolínska voda potom nesie označenie 4711. Eau de Cologne mala osviežujúcu receptúru (zmes rozmarínu, neroli, bergamotu a citrónu) používanú v rôznych koncentráciách. Historicky mala široké použitie, napr.: do vodného kúpeľa, ako ústna voda na cukor, či na obklady, atď. Neskoršie parfémy dostali svoj charakteristický obal v hruškovitom tvare fľašky. V roku1765 bola vo Francúzsku otvorená prvá továreň na výrobu flakónov.

 

Najväčšej obľuby dosahujú parfémy na dvore francúzskeho kráľa Ludvíka XV okolo roku 1750. Zvlášť jeho milenka, madame de Pompadour, si ich objednáva po litroch a utratí ročne za parfémy a kosmetiku pol miliona frankov. Podobné to bolo i za Ludvíka XVI a jeho manželky Marie Antoinetty. Tá dokonca mala svojho kráľovského dvorného parfuméra.

http://present-darceky.eu/index.php?route=product/category&path=109_94

 

 

Zdieľajte na sociálnych sieťach

One thought on “Francúzsko – kolíska parfémov.

Pridaj komentár